Fórum Vegetariáni


Edited by: Mixinka Thermomixová on 12/19/2013 - 10:30

2 příspěvků | Poslední odpověďsort

Vegetariáni jsou skupinou lidí, kteří se vyznačují typickým způsobem stravování a často i  tomu přizpůsobují svůj životní styl. Vegetariány často lajcká veřejnost hází do jednoho pytle s Vegany a Vitariány. To je ale velká chyba, jak se dozvíme dále o specifických stravovacích návycích těchto skupin. Vegetariánství je způsob stravy, kdy člověk nepojídá některé živočišné produkty, hlavně maso, sádlo, želatinu apod. Jaké jsou vlastně důvody, že se člověk stane vegetariánem?

Kulturní – člověk je součástí vegetariánské komunity od svého dětství a přejímá tak její zvyky. Zdravotní – člověka přimějí určité zdravotní potíže přechod na rostlinou stravu. Etické – člověk má soucit se zvířaty. Náboženské – člověk je členem určité náboženské skupiny vyzývající k vegetariánství. Ekologické – člověk se domnívá, že svou aktivitou přispěje k ochraně životního prostředí. Ekonomické – člověk nemá finanční prostředky na to, aby si kupoval živočišné výrobky. Anatomické – člověk je přesvědčen, že nemá žádné anatomické znaky, které by ho předurčovali být masožravcem. Vlastní přesvědčení – člověk je sám přesvědčen, že je dobré být vegetariánem. Být „in“ – člověk má potřebu zapadnout do komunity, bere svůj postoj jako módní doplněk.

Vegetariány můžeme rozdělit do několika skupin. Společným znakem však je odmítání všech druhů masa a jatečních produktů. Většina pokrmů je založena na rostlinném původu. 

Jak napsala Americká dietetická asociace ve své výroční zprávě: Správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i léčbě různých onemocnění. Vegetariánská strava je vhodná pro všechna životní období. Existuje mnoho důvodů pro vzrůstající zájem o vegetariánství. Očekává se, že počet vegetariánů ve Spojených státech a Kanadě bude v příštím desetiletí narůstat. Dietní poradci mohou asistovat vegetariánům poskytováním nejnovějších přesných informací o vegetariánské výživě, potravinách a surovinových zdrojích.“