Fórum Zdravá semínka Chia


Edited by: Mixinka Thermomixová on 12/19/2013 - 10:08

2 příspěvků | Poslední odpověďsort

Existuje velké množství zdravých semínek, které se v poslední době dostávají na český trh. Jedněmi z nich jsou také drobná semena šalvěje hispánské zvaná Chia, která pochází z Latinské a Střední Ameriky. Tato plodina patřila mezi 4 nejdůležitější aztécké kultury spolu s fazolemi, amarantem a kukuřicí. Na důležitosti těchto semínek přidává skutečnost, že do doby 900 př. n. l. byly používány i jako měna, tzv. tržní plodina, což dokazuje i jejich vysokou cenu. Původní indiáni konzumovali semínka samotná, v nápojích, mletá na prášek či jako směs s obilninami. Někteří je používali i jako medicínu, nebo k uctívání bohů.

Semínka Chia jsou opravdu vydatným zdrojem mnoha proteinů, sacharidů, mastných kyselin, antioxidantů a celého spektra potřebných prvků a vitamínů. Zároveň mají ohromné hydrofilní vlastnosti, protože dokážou zvětšit svůj objem dvanáctinásobně, díky čemuž je tělo zevnitř hydratováno a tak jejich konzumace je vhodná pro jakoukoliv fyzickou zátěž. Chia snižují v těle hladinu cukru a proto jsou také oblíbené i mezi diabetiky. Tím, že prodlužují proces přeměny zkonzumovaných cukrů na glukózu, nedojde k náhlému zvýšení krevního cukru a samozřejmě také i náhlému snížení.

Pravidelnou konzumací chia semínek předejdete celé řadě onemocnění. Stačí 2 až 3 lžíce semínek chia denně a dodržovat zásady racionální stravy a výsledky se brzy dostaví.

Chia semínka mají:více omega-3 mastných kyselin než lososvíce antioxidantů než čerstvé borůvkyvíce vlákniny než ovesné vločkyvíce vápníku než mlékovíce bílkoviny, vlákniny a vápníku než lněné semínko

Napište mi vaše zkušenosti s těmito zázračnými semínky...